Bloczki z konopi, czyli jaki zbudować ekologiczny dom

Bezpieczne, lekkie i tańsze niż konwencjonalne materiały budowlane. To tylko niektóre zalety bloczków konopnych, które powstają w ramach trzeciej edycji projektu. Przygotowuje je startup Success Way, którego sercem są Rafał Jurkowski i Łukasz Mirosz.

Materiały budowlane na bazie konopi są unikalne. Łączą w sobie najlepsze właściwości naturalnych roślin oraz produktów przyjaznych dla środowiska. Wiedzę na ich temat postanowił wykorzystać startup Success Way. Zespół zgłosił się do projektu Speed Up Your Business z pomysłem stworzenia bloczków z konopi. Założyciele Success Way podkreślają, że działają w duchu powrotu do korzeni i ekologii. Chcą pokazywać, że produkty polskiego pochodzenia — także te budowlane — mogą mieć najwyższą jakość, a przy okazji być ekologiczne i ekonomiczne.

— Bloczki konopne to odpowiedź na zapotrzebowanie na tanie, ekologiczne budownictwo. Rosnące ceny materiałów budowlanych wpływają na wzrost cen domów oraz mieszkań i zachęcają do szukania alternatyw — mówi Łukasz Mirosz, jeden z twórców startupu. — Zastosowanie materiału jest innowacyjne, ale sam pomysł na nietypowe wykorzystanie konopi nie jest niczym nowym. Już w XX wieku zostały one wykorzystane przez Henry’ego Forda. Stworzył karoserię kompozytu celulozowo-konopnego. Okazała się wytrzymalsza aż 10 razy od poszycia blaszanego — opisuje.

Konopie mogą być wykorzystywane do wytwarzania ponad 25 000 produktów. Materiały budowlane to tylko niewielki procent. Jednak nie da się ukryć, że świetnie sprawdzają się jako zamiennik dla bloczków betonowych, ceramicznych i innych. W połączeniu z wapnem stają się siedem razy mocniejsze niż beton. Są wodoodporne i nie gniją. Jednocześnie podlegają pełnemu rozkładowi, więc nie obciążają środowiska jako odpad, gdy nie są już potrzebne. Oczywiście nie trzeba się martwić o ich trwałość — dom wybudowany z bloczków konopnych jest równie trwały, co inne budowle.

Bloczki z konopi to aktualnie powstający produkt, ale Success Way posiada na swoim koncie różnego rodzaju produkty z tego ekologicznego materiału. To chociażby granulat konopny o wielu właściwościach i zastosowaniach.t. Ich doświadczenie w zakresie pracy nad materiałami konopnymi jest naprawdę szerokie, co dodatkowo gwarantuje sukces prowadzonych przez nich kolejnych działań. Efekt pracy startupu w projekcie zostanie zaprezentowany podczas oficjalnej prezentacji inwestorskiej 14 marca. 

Tego dnia w Kuźni Społecznej odbędzie się Demo Day — wydarzenie, które zakończy ewaluację modelu biznesowego i rozpocznie nowy inwestycyjny etap uczestników programu. Aktualnie postępy Success Way można śledzić w ich social mediach oraz na nowopowstałym landing page (https://successway.akceleratorspeedup.pl/).

Zdjęcia: Facebook Hemp World – Konopne Innowacje