Jak zbudować zespół, który “dowozi”?

Na efektywność zespołu wpływa wiele czynników. To m.in. jakość komunikacji, styl zarządzania ludźmi czy znajomość narzędzi coachingowych. Zbudowanie zespołu, który jest zgrany i efektywny nie musi być trudnym zadaniem. Trzeba tylko zdobyć odpowiednią wiedzę, a następnie wdrożyć ją w praktyce.

Uczestnicy trzeciej edycji projektu pochylili się na tym zagadnieniem podczas dwudniowego szkolenia. Poznali style zachowań DISC oraz “Niezbędnik lidera”, czyli zestaw narzędzi do efektywnej komunikacji oraz zarządzania zespołem. Dowiedzieli się także, że żeby poznać swój zespół, najpierw trzeba poznać siebie. W zależności od sytuacji należy także świadomie wpływać na swoje zachowanie.

– W biznesie nawet osoba introwertyczna musi się nauczyć okazjonalnej ekstrawertyczności – wyjaśnił Michał Bartoszewicz, właściciel firm działających na rynku mediów: czasopisma lifestylowego MADE IN Warmia & Mazury oraz agencji  kreatywnej Auris Media Group oraz prowadzący wydarzenie. – Potem musi odpocząć, ale bez tego nie będzie w stanie zbudować relacji – dodał. Następnie zdradził kilka sposobów na to, co zrobić, aby firmy projektowych startupów stały się “najbardziej pożądanym pracodawcą w branży”. Chociaż uczestnicy projektu są dopiero na etapie rozwijania i testowania swoich pomysłów, to ta wiedza z pewnością zaprocentuje u nich w przyszłości. Podobnie jak znajomość techniki dociekania, dzięki której można szybko nawiązać biznesową relację. Zgodnie z nią podczas rozmowy z innym przedsiębiorcą warto zadać sobie nawzajem trzy pytania: Czym się zajmujesz? Jak możemy współpracować? Co zrobisz, byśmy zaczęli współpracę? Uzyskanie odpowiedzi może sprawić, że szybko powstanie wspólny projekt.

Kolejne spotkanie zorganizowane w ramach projektu odbędzie się 23 listopada w Kuźni Społecznej. Tym razem będzie to otwarte wydarzenie networkingowe, w którym każdy może wziąć udział.