Kierunek: przyszłość

Nowoczesne technologie i ekorozwiązania. Na te przyszłościowe kierunki stawiają startupy biorące udział w drugiej edycji projektu Speed Up Your Business. Poznajcie kolejne trzy innowacyjne projekty.

Ściana z tatuażem

Zachód słońca, logo firmy albo bliskie sercu motto – zaczyna się od projektu graficznego lub fotografii. To od ich jakości zależy, jaki będzie efekt końcowy we wnętrzu. Nowoczesna drukarka precyzyjnie i szybko naniesie na pionową powierzchnię każdy, nawet najbardziej skomplikowany wzór. Nadruk z efektem 3D, to coraz bardziej popularna ozdoba wnętrz domów czy firm.

Od zwykłej fototapety różni się choćby łatwością nanoszenia druku bezpośrednio na powierzchni – tłumaczy Damian Kurek, właściciel marki K-ink. – To może być nawet fotka z telefonu, byle dobrej jakości.

Nowoczesny wall printer, który Damian sprowadził z Chin to, póki co, jedyne tego typu urządzenie w Polsce. Wydruk (minimum jeden mkw) trwa nawet kilkadziesiąt minut, a po dwóch godzinach pomieszczenie jest gotowe do użytku. Żywica zawarta w farbach powoduje, że grafika na ścianie zachowuje trwałość i odporność na zadrapania przez około 10 lat.

Jestem fascynatem nowinek technologicznych – przyznaje Damian, na co dzień elektrotechnik, serwisant urządzeń w firmie Michelin. – Kiedy zobaczyłem w internecie jak działa ta drukarka, sprowadziłem ją bezpośrednio od producenta. I przecieram szlaki nie tylko w Polsce. Kontaktują się ze mną osoby prywatne ale też firmy, czy agencja reklamowa z Francji, która pomaga młodym polskim przedsiębiorcom zaistnieć na ich rynku – tłumaczy Damian. – Wśród zamówień były druki m.in. zdjęć z rodzinnych spotkań czy wspomnień z wakacji. Każde zamówienie jest możliwe do zrealizowania, ogranicza je jedynie wielkość pomieszczenia, jakość wzoru i wyobraźnia.

Szkolenia z emocji

Wypadki podczas pracy, to zmora branży budowlanej. Tradycyjne szkolenia BHP nie są w stanie wyeliminować dramatycznych zdarzeń, do których najczęściej dochodzi na rusztowaniach. Komputerowa symulacja z pomocą nowoczesnej technologii VR pozwala nie tylko lepiej poznać zasady bezpieczeństwa, ale używając kilku zmysłów zakodować i przewidzieć niebezpieczeństwo. Takie szkolenia w wirtualnej rzeczywistości wprowadziła na rynek olsztyńska firma Bogusława Tańskiego, wieloletniego trenera zasad BHP.

Scenariusz wirtualnych szkoleń bazuje na tradycyjnym programie dla przyszłych pracowników budów – tłumaczy właściciel firmy. – Jest bardziej przystępną formą przyswajania wiedzy, która pozwala wczuć się, skupić i przeżywać emocje niemal jak w realnym świecie. Symulacja pozwala przejść przez kolejne etapy budowy bryły, stworzyć awatary, które wchodzą w interakcje, mają możliwość weryfikacji błędów. Źle wykonane zadania podświetlają się, zapadają w pamięć uczestnika. Takie przeżywanie ewentualnych zdarzeń w praktyce, wpływa na zwiększenie efektywności nauki. 

Wirtualne szkolenie „Monter rusztowań” przygotowuje do egzaminów odbywających się w tradycyjnych warunkach. Docelowo organizator przewiduje 30 godzin nauki w goglach VR i 10 godzin na budowie.

To alternatywa ograniczająca koszty szkoleń – zapewnia Bogusław Tański. – A statystyki pokazują, że takie szkolenia są dwa razy bardziej skuteczne od tradycyjnych. Obecnie trwa praca nad wirtualnym szkoleniem BHP dla pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych.

Paliwo ze słońca

Wygląda jak wiata samochodowa, ale spełnia dużo więcej funkcji niż zadaszenie. Nie tylko dla zaparkowanego tu samochodu czy e-bike, ale też gospodarstwa domowego czy osiedla mieszkaniowego. Designerska energowiata z drewna i metalu, zaprojektowana na zlecenie olsztyńskiej firmy Modena, to uniwersalna, nowoczesna stacja OZE, która umożliwia czerpania energii ze słońca.

Na co dzień jesteśmy doradcami energetycznymi, zarażamy ludzi pomysłami jak żyć bardziej EKO, czyli ekologiczniej, a tym samym ekonomiczniej – tłumaczy Marcin Orłowski, jeden z pomysłodawców energowiaty. – W Polsce wielu właścicieli domów nie ma możliwości instalacji fotowoltaiki na dachu. Wychodzimy im naprzeciw, oferując nie tylko nowoczesne zasilanie samochodu hybrydowego ale też produkcji energii na potrzeby ogrzewania domu, zasilania urządzeń.

Energowiata wpisuje się w ogólnoświatowy trend stawiający na odnawialne źródła energii m.in poprzez budowę tzw. carportów. Pomysł olsztyńskiej firmy nawiązuje do ustawy o elektromobilności i pozwoli na budowę podłączonej do sieci energetycznej wiaty dwustanowiskowej o mocy 10 kW, lub jednostanowiskowej – 5 kW.

Nasze rozwiązanie może być zastosowane nie tylko w przypadku właścicieli domów jednorodzinnych, ale też na parkingach przy wielorodzinnych budynkach czy siedzibach firm – tłumaczy Marcin. – Prowadzimy już rozmowy z deweloperami i przedsiębiorstwami zainteresowanymi zieloną energią. To przyszłościowe rozwiązanie podnoszące prestiż inwestycji.