Projektowanie maszyn 3D, czyli jak zoptymalizować koszty produkcji

Tworzenie, testowanie, wprowadzanie zmian i ponowne sprawdzenie. Jeśli w ten sposób podchodzimy do procesu produkcji maszyn, to może być on naprawdę długi i kosztowny. Rozwiązaniem jest projektowanie maszyn 3D. To nowoczesne podejście do optymalizacji, które pozwala uniknąć wielu błędów już na etapie projektu.

Automatyzacja produkcji to obecnie podstawa tworzenia nowych produktów. Jednak do tego potrzebne są odpowiednie urządzenia. Do ich zbudowania niezbędny jest dobrze wykonany i profesjonalny projekt 3D. Coś, co może stworzyć tylko doświadczony konstruktor maszyn. Jest nim Łukasz Zielonka, uczestnik trzeciej edycji projektu, który rozwija swoją usługę projektowania maszyn CAD.

— Głównym założeniem projektowania 3D jest tworzenie rozwiązań dostosowanych do potrzeb klientów oraz oszczędność czasu i pieniędzy. Projekt 3D jest nieodłącznym elementem budowy maszyn i urządzeń. Bez dobrze przemyślanego modelu narażamy się na wiele błędów konstrukcyjnych i technologicznych, które podczas tworzenia modelu 3D są wyłapywane i usuwane. Ze względu na wczesne wyłapanie tych błędów i dobranie odpowiednich komponentów i rozwiązań, które zoptymalizują koszt samego wytworzenia, oszczędzamy pieniądze i czas — wyjaśnia Łukasz.

Łukasz Zielonka, właściciel marki 3D Projekt

Zanim jednak dojdzie do tego etapu, klient musi określić swoje potrzeby. Zadaniem inżyniera jest rozpoznanie problemu. To oznacza, że musi on wyodrębnić cel projektu, określić jego ograniczenia i kierunek działań. Po sformułowaniu gotowych założeń projektowych może stworzyć zarys pomysłu. To najbardziej kreatywna część pracy konstruktora. Tu powstają wszystkie pomysły, które przedstawione są w abstrakcyjny sposób. Po wyborze najlepszego z nich następuje wyodrębnienie elementów projektowanej maszyny. Proces jest złożony i polega na wyszczególnieniu podstawowych funkcji, jakie ma pełnić maszyna. Dzięki temu klienci zawsze otrzymują dokładnie to, co jest im potrzebne do budowy oraz oszczędzają czas. 

Takie prace powinno się powierzać tylko sprawdzonym inżynierom. Łukasz do nich należy — projektował m.in. linie produkcyjne (mleczarskie, serowarskie), roboty lutujące, zautomatyzowane stanowiska spawalnicze oraz inne urządzenia. To doświadczony inżynier oraz absolwent Politechniki Gdańskiej na kierunku “Mechanika i budowa maszyn”. — Oferuję nowoczesne podejście do optymalizacji, czyli specjalistyczne doradztwo oraz projektowanie maszyn, urządzeń i linii produkcyjnych. Każda fabryka przechodzi na automatyzację produkcji, żeby przyśpieszyć proces tworzenia produktów. Warto przy tym zadbać o finanse (optymalizację kosztów), a także zwiększyć bezpieczeństwo. Moje projekty tworzone są z zastosowaniem przyjętych norm bezpieczeństwa maszyn — podkreśla Łukasz.

Efekty jego pracy w projekcie będzie można zobaczyć już 14 marca podczas Demo Day w Kuźni Społecznej w Olsztynie. Łukasz podczas prezentacji przybliży uczestnikom wydarzenia i potencjalnym inwestorom oraz klientom kulisty swojej pracy.