Scena nowych możliwości

Biznes ma szansę zmieniać świat na lepsze. Dlatego tzw. firmy impaktowe pracujące nad rozwiązaniami dla przyszłości, podbijają rynek. Mówiła o tym Agnieszka Maciejowska – przedsiębiorczyni, mentorka, współzałożycielka i CMO Evenea.pl, która była gościem specjalnym wydarzenia Demo Day 8 marca w Kuźni Społecznej. MA na koncie m.in. zarządzanie polską edycją największego na świecie akceleratora z Doliny Krzemowej – Founder Institute. Podczas spotkania on line mówiła, na jakie wartości według niej powinny dzisiaj stawiać firmy.

– Żyjemy w coraz bardziej niepewnych czasach, które dają szansę na przetrwanie biznesom rozwiązującym realne, palące problemy rynku, ludzi, środowiska – przyznała Agnieszka. –  Inne produkty i usługi odchodzą dzisiaj na dalszy plan. Otaczajmy się w pracy ludźmi, którzy mają podobne wartości do naszych, analizujmy ich talenty, aby powierzyć im odpowiednie stanowisko i zadania. Wiodącym trendem na rynku jest i będzie w kolejnych latach podążanie społeczności za markami odpowiedzialnymi społecznie.

W drugiej części wydarzenia podsumowującego roczny proces inkubacji, dziesięć startupów z drugiej edycji projektu Speed Up Your Business zaprezentowało swoją ofertę przed grupą inwestorów i publicznością. I każdy z nich na tyle dobrze się „sprzedał”, że posypały się nie tylko komplementy i aplauz, ale też konkretne rady i propozycje współpracy. Grupa tzw. Aniołów Biznesu – lokalnych inwestorów, wskazała początkującym przedsiębiorcom mocne i słabsze punkty ich pomysłów, wskazała na co położyć nacisk w rozwoju biznesu.

– Grupa inwestorów zwróciła uwagę na aspekt mojej działalności, który mi osobiście wydawał się zupełnie poboczny – dodaje Agnieszka Trawińska, właścicielka marki Herbe Design. – Spojrzenie z dystansu na rozwijane przez nas pomysły pozwoliło dostrzec w nich ukryty potencjał.

– To spotkanie zaowocowało nowymi kontaktami, a sam projekt otworzył przede mną nowe możliwości – przyznała Sylwia Kwaśnik-Wiercińska, właścicielka salonu IQ Beauty, jedna z uczestniczek projektu. – Jestem wdzięczna za wsparcie, które pomogło mi dopracować ofertę i wyróżnić się na rynku wśród konkurencji.

Spotkanie zakończył wykład „Drzewo Relacji” w wykonaniu przedsiębiorcy i trenera Michała Bartoszewicza, prezentujący nieszablonowe podejście do budowania kontaktów w biznesie. Był też czas na integrację i luźne rozmowy przy poczęstunku i wśród klimatycznych stoisk przygotowanych przez startupy.

A my już niebawem startujemy z trzecią ostatnią edycją projektu.