
Za nami Demo Day, wydarzenie podsumowujące trzecią edycję Speed Up Your Business, a także okazja do podsumowania całego projektu. W ciągu tych trzech lat wiele się zmieniło u naszych uczestników. Ich biznesy rozkwitły i zaczęły przynosić zyski. 11 startupów, które wczoraj zakończyły proces akceleracji, mają olbrzymi potencjał i wiedzę, aby także oderwać swoje biznesowe rakiety od ziemi.
Prawie 4,7 mln zł to wartość usług wyświadczonych naszym Startupom, prawie 8,5 tys. godzin doradztwa związanego z rozwojem pomysłu biznesowego, 28 zrealizowanych usług eksperckich o wartości ok. 0,9 mln złotych, 560 godzin doradztwa prawnego. To tylko niektóre wartości osiągnięte w ramach projektu, ale i tak robią wrażenie. Opisują trzy lata realizacji projektu Speed Up Your Business. Podczas DemoDay 11 startupów biorących udział w trzeciej edycji programu zaprezentowało swoje produktu i usługi przed zacnym gremium potencjalnych inwestorów i przedstawicieli biznesu. W “jury” prezentacji inwestorskich znaleźli się:
- Paweł Harajda z Fundacji Więcej Niż Jeziora, który od 15 lat wspiera rozwój technologii na Warmii i Mazurach,
- Daniel Duniak, założyciel startupu Good Spirits Company,
- Michał Czajkowski, konsultant i trener biznesu oraz przedsiębiorczości,
- Robert Borzuchowski, przedsiębiorca, inwestor
- Krzysztof Szewczak, przedsiębiorca, inwestor, pasjonat rozwoju przedsiębiorstw oraz naprawy ich efektywności,
- Paulina Nowotka – technolożka Żywności, w EIT Food zajmująca się na co dzień startupami,
- Michał Żukowski – ekspert ds. prawnych aspektów komercjalizacji i transferu technologii, przez ostatnie lata związany z Narodowym Centrum i Rozwoju, inwestor, przedstawiciel WaMa EDIH.

Po każdym wystąpieniu dzielili się swoimi refleksjami i zadawali trafne pytania. Często dotyczyły one tego, jak dany startup widzi swój dalszy rozwój na rynku. Czego oczekuje? Co chce osiągnąć? Jakie kroki już zostały podjęte? Ile potrzebują “kasy” na dalszy rozwój produktu? Na każde z tych pytań padła trafna odpowiedź, pokazująca, jak proces akceleracji pozytywnie wpłynął na poziom wiedzy uczestników.
Chociaż to prezentacje inwestorskie były najbardziej wciągającą częścią programu, to nie zabrakło też wydarzeń towarzyszących. Jednym z najważniejszych była inspirująca debata pod tytułem “Najwięcej energii rakieta zużywa przy starcie – czyli co potrzebujesz wiedzieć by oderwać od ziemi swoją firmę?”. Wzięło w niej udział aż pięciu zaproszonych ekspertów. Wśród nich znalazła się m.in. Sylwia Dębowska-Lenart, CEO agencji marketingowej Lenart Interactive. Podczas dyskusji wypowiedziała się na temat błędów, jakich należy unikać podczas zakładania firmy. – Zachęcam do spojrzenia na finanse i kwestię wyceny pracy. Ważne jest, żeby dokładnie policzyć wszystkie koszty, ponieważ brak odpowiedniego dbania o finanse – tak jak było to w naszym przypadku – grozi otarciem się o bankructwo. Da się z tego wyjść, ale można też po prostu tego uniknąć – podkreśliła.

Z kolei Michał Czajkowski, także uczestnik debaty, odniósł się do samych powodów, dla których ktoś decyduje się na założenie własnej firmy. – Zadaj sobie pytanie: dlaczego chcę robić biznes? Ludzie na różnych etapach życia różnie odpowiadają na to pytanie. Zazwyczaj jest to zbyt mały powód, żeby odnieść sukces w biznesie – stwierdził. – Musi pojawić się prawdziwy sens prowadzenia biznesu, czyli propozycja wartości (coś, co zmieni się dzięki temu w życiu grupy docelowej). To mocny fundament do tego, żeby rozwijać swoją firmę – dodał.

W projekcie Speed Up Your Business wzięły udział łącznie 33 starupy. Proces akceleracji ukończyło 28. Jak podkreśliła podczas Demo Day Aneta Janikowska-Kiśluk, kierownik Wydziału Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, początkowe trudności startupów wynikły z niefortunnego czasu rozpoczęcia projektu. – Początek pierwszej edycji przypadł na wybuch pandemii i niektóre startupy nie wytrwały do końca. Musieliśmy znaleźć rozwiązania i odpowiednie narzędzia, które pozwalały nam przekazać wiedzę i wspierać ich rozwój w trudnych, pandemicznych warunkach. Jednak w kolejnych odsłonach było już tylko lepiej. I tak w drugiej edycji szczęśliwie do końca dotrwało 10 startupów, a w trzeciej 11 – wyjaśniła.

Chociaż Speed Up Your Business pobiega już do szczęśliwego końca, to Bank Żywności w Olsztynie nie wyklucza wzięcia udział w podobnych inicjatywach. – Chcemy wspierać rozwój przedsiębiorczości w regionie. Dzięki wspieraniu rozwoju gospodarczego, pośrednio realizujemy naszą misję POMOCY. Wzrost gospodarczy w regionie to mniejsza potencjalna grupa docelowa Banku Żywności, czyli mniejsza liczba osób, które potrzebują naszego wsparcia z powodu problemów ekonomicznych – stwierdził Marek Borowski, prezes Banku Żywności.
Zdjęcia: Szalone Ujęcia
Tekst: Ewelina Zdancewicz