Zarządzanie budżetem domowym nie musi być trudne

Zarządzanie budżetem domowym to jedno z najbardziej popularnych zagadnień w zakresie finansów osobistych. Jednak popularność wcale nie oznacza biegłości w tej sztuce. Praktyka pokazuje, że Polacy mają problem ze świadomym pełnieniem kontroli nad swoimi przychodami i wydatkami. Dzieje się tak mimo wielu dostępnych rozwiązań, które mają im to ułatwiać. Potrzebę stworzenia nowoczesnego i prostego w obsłudze narzędzia do zarządzania finansami osobistymi dostrzegli Maciej Helbrecht i Przemysław Kowalski, uczestnicy trzeciej edycji projektu.

Maciej Helbrecht, twórca i współwłaściciel takich marek jak m.in. IPiNT, Cowork.Olsztyn, EduLab, a także  specjalista z dziedziny ekonomii i finansów oraz Przemysław Kowalski, doświadczony programista korporacyjnych aplikacji webowych, opartych o stos technologiczny firmy Microsoft. Oto dwie osoby, które stoją za pomysłem stworzenia nowoczesnej aplikacji do aktywnego zarządzania finansami oraz marki MoMoney. Ich celem jest dotarcie do osób, które chcą świadomie zarządzać swoimi pieniędzmi. Nie tylko patrzeć wstecz, spisując wydatki, ale także planować i oszczędzać, aby zrealizować swoje cele w przyszłości.

Tymczasem wiele osób wciąż kojarzy planowanie budżetu ze spisywaniem kwot, które już zostały wydane. O ile nie ma nic złego w korzystaniu z Excela, o tyle same zapiski dotyczące wydatków po prostu się nie sprawdzają. Dlatego warto szukać innych rozwiązań. Odpowiedzią na potrzebę nowoczesnego narzędzia, które będzie aktywnie pomagać w tworzeniu budżetu, jest właśnie aplikacja Macieja oraz Przemka. Stworzone przez nich w ramach projektu rozwiązanie pozwala na to, aby w jednym miejscu zarządzać dochodami, wydatkami, oszczędnościami i inwestycjami.

— Naszym celem jest ułatwienie osiągania indywidualnych celów. Nie zależy nam na zwykłej analizie wydatków i oszczędzania. Pragniemy, aby nasi użytkownicy wyrobili nawyki, które zwiększą ich poczucie bezpieczeństwa i stabilności — wyjaśnia Maciej Helbrecht. Dzięki nawykom, o których wspomina, a także stosowaniu prostych zasad w życiu codziennym nie trzeba martwić się o to, czy “wystarczy nam do pierwszego”. Aplikacja, którą stworzył we współpracy z Przemysłem, wciąż jest dopracowywana, jednak już można powiedzieć, że jest to rozwiązanie, które dla wielu użytkowników będzie rewolucyjne. 

Zawiera w sobie takie elementy, jak m.in. raporty dostępne do samodzielnej analizy. To wspieranie decyzji finansowych poprzez monitoring i bieżące informacje na temat realizacji założonych celów. Ponadto dostęp do aplikacji jest możliwy z każdego urządzenia, a informacje dotyczące budżetu dostarczane są na bieżąco. To alerty i wskaźniki dotyczące “finansowego zdrowia” użytkownika. Osoby korzystające z aplikacji otrzymują też dostęp do platformy edukacyjnej – kursu e-learningowego.

Jednym zdaniem, korzyści z rejestracji konta w aplikacji MoMoney jest wiele. Jednak najważniejsza z nich to poczucie, że w końcu mamy kontrolę nad własnymi wydatkami. Czasem się można zdziwić, jak bardzo potrafi to polepszyć samopoczucie oraz, oczywiście, stan finansów. Kontrola nad tym, ile i na co wydajemy, świadome oszczędzanie, planowanie — chociaż to wszystko może się wydawać łatwe do wcielenia w życie, często okazuje się być inaczej. Dlatego warto to sobie ułatwić. Najlepiej z aplikacją MoMoney, której oficjalna prezentacja odbędzie się podczas Demo Day 14 marca w Kuźni Społecznej.