Zbuduj swoje rozwiązanie!

Szukanie inspiracji i rozwiązań może być trudną sztuką. Może, ale nie musi. Wystarczy posiadać odpowiednie narzędzia i metody, aby stało się to znacznie prostsze. Z pomocą przychodzi metoda budowania modeli z Lego® Serious Play®. Dzięki niej można zbudować rozwiązania… za pomocą klocków.

Metoda, o której mowa, została opracowana przez profesorów Barta Victora oraz Johana Roosa z IMD Business School. Jej zadaniem jest wychwycenie potencjału uczestników warsztatu, niezależnie od tego, jaka jest to grupa. Warsztatów metodą  Lego® Serious Play® nie można prowadzić bez przygotowania. Odpowiednią wiedzę i doświadczenie posiada Piotr Ambroziak, uczestnik trzeciej edycji projektu. Jako dyplomowany facylitator inspiruje innych do działania i pomaga w znajdowaniu rozwiązań.

— Szkolenia i warsztaty rozwojowe prowadzone tą metodą pozwalają poprawić komunikację w zespole, zwiększyć efektywność pracy, dojść do nieoczywistych, kreatywnych odpowiedzi — wylicza Piotr. Jednocześnie podkreśla, że metoda Lego® Serious Play® pomaga znaleźć nowe rozwiązania zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. — Dosłownie buduje się je za pomocą klocków — dodaje. 

Jak to działa? Cała zabawa polega na tym, żeby wyłączyć myślenie. Uczestnicy otrzymują klocki i konkretne zadania, takie jak np. zbudowanie swojego aktualnego stanu emocjonalnego. Bardzo często takie modele mówią o wiele więcej, niż uczestnicy byliby w stanie wyrazić słowami. Wystarczy pozwolić dłoniom budować i nie analizować! Nie powinno się także oceniać tego procesu. Myślenie typu “zabawa klockami nie jest dla dorosłych” to zła droga. 

— Podczas warsztatów obowiązują pewne zasady. Nie można krytykować modeli ani oceniać się nawzajem. Nie można też używać telefonów. Dzięki temu jesteśmy obecni w procesie na 100% — wyjaśnia Piotr. — Następnie każdy uczestnik opowiada swoją historię zawartą w jego modelu. A te opowieści połączone z modelem dają rozwiązania —  mówi.

Warsztaty z Piotrem mają wiele korzyści. Pozwalają m.in. wyjaśnić swoją wizję przyszłości, ustalić strategię dla całej firmy lub części organizacji czy nauczyć się sprawniejszej i dokładniejszej komunikacji. Nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć to, co mówi do nas inna osoba, mimo że w teorii trafia do nas wypowiedziany komunikat. Jednak przez błędy poznawcze oraz własną perspektywę możemy go zupełnie nie zrozumieć. Dzięki Lego® Serious Play® takie problemy zostają wyeliminowane.

Klocki można wykorzystać także w kolejny innowacyjny sposób. Piotr w ramach projektu tworzy grę karcianą WYbieraMY, w której wykorzystuje zarówno narzędzia (klocki), jak i samą metodę. Celem gry jest pokazanie zasad demokracji w zabawny sposób. W grę WYbieraMY może zagrać każdy. Jest ona skierowana do wszystkich, którzy chcą się rozwijać i szukać nieoczywistych odpowiedzi – tak samo jak metoda facylitacji Lego® Serious Play® trafia do każdego.

Efekty pracy Piotra w projekcie zostaną zaprezentowane już 14 marca podczas Demo Day w Kuźni Społecznej w Olsztynie.

Zdjęcie: Piotr Ambroziak