Nowy wymiar sztuki

Bezpośredni odbiór artystycznych dzieł plastycznych oraz samodzielne ich tworzenie to dwie różne sytuacje, w których możemy doświadczać emocji, jakie niesie sztuka.  Każdy z tych momentów to ważny element życia wpływający na naszą wrażliwość, kreatywność i umiejętność obserwacji otaczających nas przemian. Niestety w codziennym pędzie często zapominamy o tym, że warto odwiedzić galerię, pójść na wernisaż lub wystawę, aby podziwiać niepowtarzalne prace, a co dopiero samemu je tworzyć. 

Na szczęście w Olsztynie powstała przestrzeń, w której oba te działania są możliwe. Już po przekroczeniu progu Kreatywnej Przestrzeni Artystycznej L&XV można poczuć wibracje zachęcające do tworzenia. To wyjątkowe miejsce prowadzi artystka Beata Salata, uczestniczka trzeciej edycji projektu Speed Up Your Business. Razem ze swoją córką postanowiła stworzyć markę, której celem są artystyczne działania międzypokoleniowe. L&XV to przestrzeń skierowana do osób, które chcą czegoś więcej od życia, które pragną żyć kreatywnie i mają potrzebę doświadczać sztuki w różnym wydaniu. To przestrzeń, w której można tworzyć swoje własne projekty artystyczne, oderwać się od codzienności i rozwijać swoją kreatywność.

— W L&XV każdy może być zarówno odbiorcą, jak i twórcą wszelkiego rodzaju działań artystycznych. Organizujemy wernisaże, spotkania z artystami i różne  warsztaty rozwijające umiejętności i twórczość plastyczną. Proponujemy także młodym artystom współczesny mecenat, dzięki któremu mogą pokazać i promować swoją twórczość — wyjaśnia właścicielka. Beata jest osobą pełną energii i pomysłów, dzięki czemu jej działania zawsze mają szeroki zasięg. Tak samo jest w przypadku projektu. Beata stara się, aby odbiorcy mogli dosłownie dotknąć sztuki z każdej możliwej strony.

— Nasze wystawy i warsztaty to magiczny czas, w którym można obcować ze sztuką oraz artystami. Dzięki temu można na żywo porozmawiać z autorem wybranego dzieła albo zdobyć nowe umiejętności podczas wspólnych działań artystycznych. Nasza oferta warsztatowa jest szeroka — mówi Beata. W  L&XV prowadzone są warsztaty biżuterii, sitodruku, linorytu, ceramiki, papieru czerpanego, typografii, druku, malarstwa, florystyki, a także makijażu kreacyjnego i mody recyklingowej.

— Skupiamy wokół siebie uznanych artystów i twórców, którzy dzielą się swoim warsztatem artystycznym a podczas pracy z modą i stylizacją stawiamy na działania promujące upcykling, remaking, renewing, idee zero waste i fashion waste. Kierujemy się globalnymi wartościami — podkreśla uczestniczka projektu. Efekty jej działań w Speed Up Your Business będzie można zobaczyć już 14 marca podczas Demo Day w Kuźni Społecznej w Olsztynie. Obecnie trwają intensywne prace związane z projektem L&XV, a to, co powstanie, zapowiada się naprawdę wyjątkowo! Artystyczną twórczość można zobaczyć także na stronie, na której funkcjonuje e-galeria z grafikami i malarstwem Beaty.

Zdjęcia: Beata Salata